E-Ticaret Pazarlama Stratejisi

İnternet üzerinden yapılan tüm reklam ve seo çalışmaları e-ticaret firmaları için kritik bir rol oynamaktadır . Temelleri sağlam olarak atılmış reklam ve seo çalışmaları ile ancak başarı sağlanabilir . Bir reklam ve seo çalışması stratejisi geliştirmek için bir çok kriter göz önünde bulundurmak gerekir bu sayede başarı oranı olabildiğince yüksek olur .

Reklam ve dijital pazarlamada en önemli konu başlıkları üç adettir bunlar sırası ile Site içeriği , Arama motoru optimizasyonu ( SEO ) ve Sosyal medyadır .

Site içerik Çalışması : E-Ticaret siteniz üzerinden ne tür ürün satıyor olursanız olun ürünleriniz ve sitenizin geneli konusunda içeriğinizin güncel ve bol olması gerekir . Ürünlerinizin açıklamalarına yazacağınız içeriği olabildiği kadar anlaşılır olması gerekir. İçerik çalışması sadece ürün açıklamalarına değil aynı zamanda sitenizde oluşturaceğınız bir blog üzerinden'de olması sitenizin SEO'sunu ve alan adı otoritesini güçlendirir. 


Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) : Hiç kuşkusuz içerik çalışmaları yapıldıktan sonra sitenizin SEO çalışmasını güçlendirmeniz gerekecektir . Site içi SEO çalışması site içerik çalışması ve güçlendirilmesi ile olduğu gibi bir de site dışı SEO çalışması vardır ki bu konulara daha sonra değinmeyi tercih ediyorum zira burada kısa olarak anlatmak mümkün değil . Site dışı SEO çalışması sitenizin arama motoru sorgularından organik olarak ziyaretçi çekmesine olabildiğince etkisi vardır . Organik ziyaretçisi olmayan yani SEO çalışması yapılmayan bir web sitesi ADWORDS ve diğer reklam kanallarına muhtaçtır ve bu bir süre sonra reklam bütçenizi olabildiği kadar zorladığı gibi firmanızın diğer e-ticaret firmaları ile olan rekabet gücünüde dibe vurdurur. 


Sosya Medya : 
Reklam ve Dijital pazarlama çalışmalarında sosyal medya büyük bir yer kaplıyor bu yüzden bir e-ticaret firması öncelikle popüler olan tüm sosyal medya platformları için içerik üretmesi gerekiyor bu e-ticaret sitesinin ziyaretçi sayısını arttıracağı gibi SEO değerinide olabildiği kadar yükseltir . Sosyal medya platformları üzerinden yapacağınız paylaşımların insanların ilgisini çekecek etkileşim değeri yüksek paylaşımlar olmasına dikkat etmeniz gerekir , etkileşim değeri yüksek olan paylaşımlar arama motorlarının dikkatini daha fazla çekmektedir . 


Pazarlama çalışmalarınız hangi platformda olursa olsun en nihayetinde çalışmalarınızın etkisi ve amacı e-ticaret siteniz üzerinden geri dönüşüm almak ve başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında SEO değerlerinizin yükselmesidir  bu yüzden tüm çalışmalarınıza istikrarla devam etmek ve başta belirleyeceğiniz bütçeye sadık kalmanız gerekir .