E-Ticaret Sektörü Zor Bir Sektörmüdür ?

E-Ticaret sitesi açmayı düşünmeye başladığınızda ilk soracağınız soru şu olacaktır. E-Ticaret yapmak zormudur ? .Bu sorunun cevabı gayet basit E-Ticaret  yapmak dünyanın en basit işidir . Belli bir lokasyona bağlı kalmazsınız  dünyanın neresine giderseniz gidin ofisinizdeki gibi çalışabilirsiniz. Sattığınız ürünleri size ayit olarak hazırlanmış olan bir panelden  görebilir ve müşterinize satın aldığı ürünü ister size ayit bir depodan isterseniz tedarikçinizden direk olarak çıkarabilirsiniz  sonrasında keyfinize bakarsınız . E-Tİcaret yapmanın en güzel ve zevk veren yanı ise gecenin bir yarısı bile satışlarınız devam ederken siz kılınızı bile kıpırdatmazsınız .


E-Ticaret için zaman ayırabilecekmisiniz ?

Öncelikle biraz önce anlattığım kadar kolay bir işe giriyorsunuz bu konuda netiz fakat  halk değimi ile söylemek gerekirse bir süre sonra rahatlık zor gelmeye başlayabilir ve ilk başladığınızda günlük 5-6 saatinizi rahatlıkla ayırdığınız işinize sonralarda 10 dakika bile ayırmak size zor gelebilir bu ise başarıya giden yolda karşınıza çıkan ilk duvarın arkasında kalmak demektir , eğer işinize yeterince zaman ayırmazsanız sonunda e-ticaret sitenizi kapatmak zorunda kalırsınız . 


Ekip kuramayı düşünüyormusunuz ?

Eğer e ticaret siteniz ile günlük ortalama 8-10 saat kadar vakit ayıracaksanız sitenizin gelişimi sırasında yani ilk 1 sene ekibe ihtiyacınız olmayacaktır tabi bunu söylerken tüm işleri sizin yapacağınızı ön görüyorum örnek olarak  Reklam işleri , Site için içerik üretmek , Ürün tedarik , Grafik Tasarım , Seo , Ürün girişi , Gelen siparişlerin takibi ve gönderimi ve tabiki faturalandırma ödemeler v.s. gibi işler ilk 1 sene boyunca çok yoğun olmayacağı için tek başınıza bu işleri yapabilirsiniz bu süre içinde işinizin ehli olursunuz ve sonunda bazı işleri yapacak başka elemanlar aramaya başlarsınız ve alacağınız  elemanın işinize yarayıp yaramadığını ayrıca işini düzgün yapıp yapmadığını kendi bilgilerinizi baz alarak kontrol edersiniz . 


Sıkı rekabet sizi  bekliyor !

E-Ticaret yapacağınız sektöre bağlı olarak farklı rekabet  yoğunluğu mevcuttur bu yüzden kendinizi iyi hazırlamanız gerekir satacağınız ürünü kendi mağazanızda zaten satıyor olabilirsiniz fakat e ticaret farklı bir ortamdır sanal ortamın kuralları ile fiziksel ortamın kuralları biribirinden farklıdır bu yüzden işe ilk önce aynı ürünü satan diğer e-ticaret sitelerini inceleyerek başlayabilirsiniz ,onların fiyatlarını , satış şekillerini ürünlere koydukları resimleri ve ürünü  müşteriye nasıl sattıklarını iyice inceleyin  gerekiyorsa onlardan bir ürün satın alın ve süreci iyi takip edip  notlar alın bu sizin gelecekteki yol haritanız olacak . 


Pazarlama ve reklam tecrübesi şart mı ?

Pazarlama konusunda azda olsa tecrübeli olmanız gerekir eğer hiç tecrübeniz yoksa zaman içinde tecrübe edinirsiniz bunu dert etmeyin gelen müşteriler sizi yönlendirecektir unutmayın bu e-ticaret sitesinin sahibi sizsiniz ve müşterilerin isteklerine  doğru cevap verdiğiniz sürece iyi tecrübe sahibi olacaksınız. Reklam konusuna gelince bu konuda ilk etapta tecrübeniz yoksa TubiSeo.com ekibi size bu konuda fazlası ile destek verecektir ve e-ticaret sitenizin tüm reklam , seo ve tanıtım işlerini belli bir ücret karşılığı TubiSeo ekibine yaptırabilirsiniz , bir süre sonra reklam konusunu öğreneceksiniz fakat seo çalışması zorlu zaman alan bir iş olduğundan diğer e-ticaret siteleri gibi sizde TubiSeo ekibi ile seo çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. 


Bir önceki makalemizde sizlere " Satış sonrasında gönderdiğimiz e-maillerin önemi ! " konusuna değinmiştik bu makalemizi de okumanızı tavsiye ederim .