E-Ticaret Siteniz için İsim Seçimi

E-Ticaret sitesi ve firmanız için bir isim bulmak sanılanın aksine çok zordur. Firmanız için bulduğunuz ismi iyi düşünmeni gerekir aksi taktirde ileride firma ismini değiştirmek o zamana kadar yaptığınız tüm reklamları ve marka algısını silip atacaktır.

Bir isim bulurken elinizde birden fazla alternatif isim olması gerekir. Şirket isminizi belirlerken neler yapmak gerekir yada nasıl isim bulunur bu konu ile ilgili bir görev listesi oluşturalım . 

  • Sektörünüzdeki rakipleriniz ve müşterileriniz tarafından duyulduğunda onlarda iyi  duygular uyandırmasıgerekiyor
  • Sektördeki önceliklerinizi sıralayarak bu sıralamaya göre bir isim oluşturun.
  • Kullanacağınız isim kolay , kısa ve akılda kalacak bir isim olmalıdır.


İsim Oluşturma Aşaması

Yukarıdaki üç maddelik isim bulmak için kullanacağınız kuralları geçtiyseniz artık isim üretme aşamasına geçebiliriz. Bu aşama zaman alan ve zorlu bir süreç olacaktır. Olabildiği kadar fazla düşünün ve fazla isim bulmaya çalışın. 

Yapacağınız iş ile ilgili sektörünüzde kullanılan belirgin kelimelerin tümünün listesini oluşturmak ile işe başlayabilirsiniz. Bu kelimelerin kısaltmalarını ve farklı dillerdeki karşılıklarını isim bulmak için kullanabilirsiniz. Sonraki adım da ise rakip firmaların isimlerinin listesini çıkardıktan sonra tek tek her ismi analiz edin bu isimlerin neden kullanıldığını , tanıtımlarının nasıl yapıldığını , Anlamlarını ve insanlar üzerindeki etkilerini araştırın. Bulduğunuz sonuçlar sizin kendi isminizi oluştururken kullanacağınız en önemli kaynaklar içinde olacaktır. 

Bu araştırma ve incelemelerden sonra artık elinizde yeterince kaynak var ve kendi isimlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Pişti olmamak için bulduğunuz isimleri tek tek internet'te araştırmasını yapın ayrıca bulduğunuz isimlerin domain adresleri alınmış mı diye kontrol etmeyi unutmayın..


Kendi İsim Listemiz Hazır 

Artık kendi isim listenizi hazırladınız ve elinizdeki listede bulunan isimlerden bir tanesi sizin e-ticaret firmanızın ismi olacak. Elinizdeki isim listesini daraltarak küçültmeniz gerekiyor ilk okunduğunda kulağa iyi gelmeyen isimleri listeden çıkartın. Sonrasında ise içinde Türkçe karakter en az olan yada hiç olmayan isimleri listenizden seçerek geri kalan isimleri çıkartın.

Tüm isim listenizi tekrar gözden geçirin ve son kararınızı verdikten sonra maksimum 3 isim kalana kadar eleme yapma devam edin ve elediğiniz isimleri tamamen kendi kurallarınıza göre yapın.  Bulduğunu ismi tüm mecralarda kolayca kontrol etmek için NameCHK.com web sitesini kullanabilirsiniz. 

Tüm işlemler bitti ve artık isme karar verdiniz şimdi hiç vakit kaybetmeden yapmanız gereken ilk şey isminize ait olan domain adresini satın almak olacaktır. Şirket kurulumunuz başlamamış olsa bile domain adresinizi hemen almanızda fayda vardır. Ayrıca şirket kurulumuna bağlı olmadan e-ticaret sitenizi TubiSoft vasıtası ile 1 saat içinde kurulumunu yapabilir ve sonrasında ürünlerinizi eklemeye başlayabilirsiniz.