Pazarlama Stratejisi E-Ticarette Nasıl Geliştirilir

Ürünlerinizi ve markanızı tanıtmak için bir strateji geliştirmeniz gerekir bu sayede birden fazla faktörü gözden geçirmeye zaman bulursunuz aksi taktirde strateji geliştirmeden yapacağınız tanıtımlarda hem tam olarak nerelere reklam vereceğinizi bilmezken hemde verdiğiniz reklamlarda tam anlamı ile başarıya ulaşamazsınız . 

Pazarlama stratejisi genelde yıl başında oluşturularak bir yıl boyunca uygulamaya konulur ve aynı strateji üzerinden gidilir . Bazı durumlarda yıl içindeki geri dönüşler ve alınan sonuçlardan dolayı yıl başında oluşturulan stratejilerde revizyona gidilebilir yada tamamen farklı bir strateji oluşturulabilir . 

E-ticaret sitenizi açıp içini ürünle doldurmak sizin markanızın bilinirliği konusunda bir etkisi olmaz bu hatayı birçok e ticaret firması yaptı ve yapmaya devam ediyorlar . Bu sebeplerden dolayı bazı yatırımlar yapmanız gerekiyor . Bu makalemizde sizlere pazarlama stratejisi hakkında kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştık . Pazarlama stratejisi oluştururken neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor bunları size aşağıda maddeler halinde sunuyorum . 


  • Yapacağınız marka algısının nasıl olacağına karar verin 
  • Pazarlama için ayıracağınız bütçeye karar verin 
  • Pazarlama için bir takvim hazırlayın 
  • Hangi kanallarda diğerlerine göre daha aktif rol alacaksınız 


Yukarıdaki liste üzerinden giderek yıllık pazarlama ve satış stratejinizi oluşturabilir ve sonrasında yıl boyunca bu strateji üzerinden başarı elde etmenin yollarını arayabilirsiniz .  Sizlere bir önceki makalemizde " Kendi İşinizin Patronu Olmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ? " konusunu ele almıştık bu makalemizde minimum bütçe ile e-ticaret sitesi açıp para kazanmanın nasıl olacağını anlattık okumanızı tavsiye ederiz .