E-Posta Grupları Oluşturmanın Önemi

E-posta ile bülten göndererek pazarlama yapan e-ticaret siteleri bazı şeylere dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlardan birde e-posta abonelerinizi gruplara ayırmaktır  .

Gruplara ayırdığınız e-posta aboneleriniz sayesinde tanıtımını yapacağınız ürünleri daha doğru kişilere gönderebilirsiniz yani hedef kitlenizi oluşturmuş olursunuz . Böylelikle e-posta trafiğiniz atmayacağı gibi zamandan ve paradan da tasarruf etmiş olursunuz ve bunların hepsi size hızlı şekilde dönüşüm sağlar . 

E-Posta Grupları Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Grupları oluşturabilmek için mülterileriniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir bunu yaparken üye oldukları sırada verdikleri bilgileri kullanabilir , sepetlerine atıp satın almadıkları ürünleri değerlendirebilir , satın aldıkları ürünleri değerlendirebilir ve bunun gibi şeylere odaklanabilirsiniz bu şekilde müşterileriniz ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olabilirsiniz . 

Cinsiyete Göre Ayrılmış E-Posta Grupları,

E-Posta gruplarınızı cinsiyete göre ayırabilirsiniz böylelikle e-ticaret sitenizde sattığınız ürünlerden kadınlar için olan yeni ürünleri kadın müşterilerinize diğerlerini erkek müşterilerinize e-postalar gönderebilirsiniz . Bu detaya dikkat etmediğiniz taktirde kadınlara yönelik bir ürünün tanıtımını bir erkeğe gönderirsiniz ve o müşterinin ilk yapacağı şey e-posta listenizden çıkmak istemesi olacaktır bu da size bir müşteri kaybı yapar ve prestij kaybı konusuna hiç girmiyorum bile . 

Yaş Gruplarına Göre Aytılmış E-Posta Grupları

Yaş gruplarına ayırdığınız aboneleriniz olduğunda belli bir yaş grubunun ilgilendiğin unisex ürünlerin tanıtımlarını yapabilirsiniz . Her yaş grubunun ilgilendiği ürünler farklı oluyor ve tabi her yaş grubunun konuşma dilide farklı oluyor onlara onların dili ile konuşursanız daha fazla ilgi çekersiniz . 

Bir önceki makalemizde sizlere " Kapıda Ödeme Sisteminin Avantajları " başlığı altında kapıda ödeme sitemleri hakkında bazı bilgiler paylaştık eğer kapıda ödeme sistemleri ile ilgileniyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz .