E-Ticaret Kişiselleştirme ile Neler Yapılabilir?

E-Ticaret siteniz üzerinden yapılan satışların arttırılması için her geçen gün farklı yöntemler geliştiriliyor. Sitenize giren kullanıcıları müşteriye çevirmek kadar onları sadık ve mutlu müşteriler olarak kazanmak da bir o kadar önemli işte bu yüzden Web sitenizde devamlı olarak kişiselleştirme yapmaya devam etmelisiniz. Günümüzde önemini daha da arttırmış olan e-ticarette ki kişiselleştirme konusunda sizlere küçük ama faydalı bir rehber hazırladık.

Başlangıç Kişiselleştirme Teknikleri

Genel olarak tüm site ve ziyaretçilerini hedefleyen bu kişiselleştirme yöntemine kısaca başlangıç kişiselleştirme tekniği diyoruz. Başlangıç kişiselleştirme yöntemini kısaca bir kaç maddede toplayabiliriz örnek olarak Dönemsel ürünleri sergilemek , En çok satan ürünleri sergilemek ve indirimdeki ürünleri göstermek veya özel kampanyalar oluşturarak sergilenebilir.

E-Ticaret sitenize giren kullanıcılarımıza site içi arama motoru ile ürün arttırmak yerine ana sayfanızda onlara bu çeşitliliği sağlamak Web sitenize ilk anda güzel bir giriş yapmalarını sağlayacaktır.


Çeşitli Anketler Faydalı Olacaktır

E-Posta pazarlama çalışmaları için en önemli başlangıç noktası tabi ki müşterilerinizi kategorilere ayırmak ve onlara göndereceğiniz e-posta tanıtımlarında onların ilgilendikleri yada ilgilenmesi en olası ürünler ile ilgili bilgi göndermelisiniz. Site içinde , Satış esnasında , Üyelik Formu içinde yada Direk telefon görüşmeleriniz sırasında küçük bir anket yaparak onlar ile ilgili yeterince bilgi toplayabilirsiniz. 

Anket hazırlarken en fazla işinize yarayacak bilgileri almayı ve maksimum 4-5 soruyu aşmamayı tercih edin . Özel sorular ve uzun anketler müşterilerinizi sıkacak ve büyük ihtimal ile anket tamamlamayacaklardır.


Yapacağınız Reklamlarda Kişiselleştirme Yapın

Özellikle lokal seo çalışması yapın ve yapacağınız reklamlarda ürünleri sadece ilgili kitlelere ulaştırmak için demografik hedefleme yapın. Sattığınız ürünlerin en çok hangi şehirlerde satıldığını , hangi yaş aralığındaki kişilerin ilgilendiğini ayrıda sattığınız ürün eğer sadece bayanlara özel ise yada erkeklere özel ise bu ayrıntıyı da kullanmanız size daha az reklam bütçesi ile doğru müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır.