Satış sonrasında gönderdiğimiz e-maillerin önemi !

E-Ticaret firmaları için e-posta ile pazarlama konusu yabana atılmayacak kadar büyük bir reklam tanıtım aracıdır. Fakat e-posta ile sadece reklam ve tanıtım mailleri gönderildiğinde bir süre sonra kullanıcılar tarafından gönderdiğiniz mailler hiç incelenmeden çöp kutusuna gönderilmeye başlanır hatta e-posta gönderdiğiniz mail hesabı engellenir yani e-posta ile pazarlama ağınız etkinliğini kaybeder . 


Satış Sonrası Gönderilen E-Postaların Önemi !

Müşterileriniz ile etkileşime girmek , ürünleriniz hakkındaki görüşlerini öğrenmek ve onları memnun etmek için bu e-postalardan yararlanabilirsiniz . 

Satış sonrası göndereceğiniz e-postalar reklam amaçlı değildir yani asıl konusu örneğin satış sözleşmesi olabilir , küçük bir anket düzenleyip müşterinizin yaptığı alışverişten memnun olup olmadığını öğrenebilirsiniz hem müşteriniz ile etkileşime geçerek onları memnun etmek için uğraşırken gönderdiğiniz e-postaların altından sağında solunda küçük reklam görselleri ile e-ticaret sitenizdeki ürünlerden 1-2 tanesini daha tanıtabirsiniz bu  onları kesinlikle rahatsız etmeyecek aksine dahada çok memnun olacaklardır . Bu yöntem ile daha 1. alışverişleri tamamlanmadan 2. ürünü onlara satma olasılığınız gayet yüksektir  . 

Kullanıcı Yorumları Reklamlardan Daha Etkilidir

Müşterileriniz e-ticaret sitenizden bir ürün almadan önce alacakları ürün ile ilgili diğer kullanıcıların yorumlarını merak ederler çoğunlukla diğer kullanıcıların tavsiye ve yorumları, para verip yaptığınız reklamlardan çok daha etkili olmaktadır . 

Satış sonrası gönderdiğiniz e-postalarda müşterilerinizden satın aldığı ürün ile ilgili yorumlarını isteyebilirsiniz bu hem e-ticaret sitenizde ilgili ürünün sayfasının daha aktif olmasını hemde aynı ürünü alacak olan diğer kullanıcılar için ikna edici bir faktör olmuş olacaktır . 

Sadık Müşterilerinize Özel Kampanya E-Postaları Gönderin

Sadık müşteri demek sitenizden ikinci kez ürün alan müşteri demektir bu müşteri sizin için en önemli müşteridir nedeni ise bu müşteri daha önce sitenize gelmeden önce reklamlarınız dan birini gördü ve iyi bir araştırma sonrasında size güvendi ve ürün aldı ikinci kez geldiğinde ise ilk geldiğindeki aşamaları atlayarak direk size güvenip ürün aldı yani sıfır reklam gideri ve %100 güvenen sağdık müşteri . 

Sağdık müşterileri elinizde tutmak için onlara özel indirimler , özel kampanyalar , özel ödeme kolaylıkları ve sınırlı sayıdaki ürünleri ilk olarak onlara sunmanız gerekir böylelikle bir süre sonra satışlarınız verdiğiniz reklama oranla çok daha fazla olmaya başlayacaktır işte bunun yegane sebebi Sadık müşterilerinizin çoğalmasından dolayıdır .  Tüm bu işlemleri yani sadık müşterileriniz ile olan iletişiminizi haftalık olarak göndereceğiniz e-potalar ile sağlamalısınız ve bunu aksatmamalısınız.


Yeni Gelen Müşterileri Sadık Müşteriye Çevirmek Gerekir 

E-ticaret sitenize yeni gelen müşteri demek yeni bir sadık müşteri olma olasılığı olan müşteri demektir yani yeni müşteri diye ona daha az imkan sağlamak yanlış olur yeni gelen müşterilerinizi sadık müşterilere çevirmek için hoş geldin hediyesi ilk kez alışveriş yapanlara ikinci alışverişlerinde kullanmak üzere indirim çekleri , yada ilk sipariş verenlere belli bir sipariş limitine %10 , %20 gibi küçük indirimler verebilirsiniz . 

Tüm bunları yapmamızdaki amaç yeni gelen müşterimizin güvenini sağlamak , gönlünü almak ve onu alışveriş yapmaya ikna ederek sadık müşterileriniz arasına katmaktır unutmayın ilk yaptığınız satışın belli bir reklam gideri vardır ama aynı müşteri ikinci kez geldiğinde reklam gideri olmayacaktır yani geleceğe yatırım yapın bu sizin atacağınız en doğru adım olacaktır . 


Bir önceki makalemizde sizlere " E-Ticaret Siteleri için Temel Seo Teknikleri " konusundan bahsetmiştik bu makalemizide gözden geçirmenizi tavsiye ederiz .