Sosyal Medya Takvimi Nasıl Oluşturmalısınız ?

Belli bir strateji ve düzen ile sosyal medya hesaplarınızı yönetmeniz bu mecralardaki başarı oranlarınızı yukarı yönlü olarak değiştirecektir . Bir çok E-ticaret firması aynı hataya düşüyor ve sosyal medya hesaplarını yönetirken bir takvim ve strateji oluşturmuyorlar . Bir e-ticaret sitesine ayit olan sosyal medya hesabı örnek olarak bir facebook sayfası aslında o eticaret sitesisnin bir şubesidir , bazı durumlarda eticaret sitesinden daha fazla satış yapabilir bu hesaplar yani gereğinden daha fazla önem vermelisiniz . 

Sosyal Medya Üzerinde Günlük ve Haftalık İçerik Paylaşımlarınız 

Öncelikle şirketiniz içindeki iş gücüne odaklanmanız ve bu iş gücüne bağlı olarak bir takvim oluşturun ve haftalık yada günlük kaç paylaşım yapacağınıza karar verin . Önemli günler için yapacağınız paylaşımları ve görsellerinizi bir ay öncesinden hazır edin . Eğer video içerikler paylaşmayı düşünüyorsanız paylaşım tarihinden minimum 1 hafta öncesinde paylaşacağınız tüm videolar elinizde olsun aksi taktirde takviminize bağlı kalamayabilirsiniz ve sizi takip eden kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratırsınız . Bu paylaşımlar ile tek amacımız tüm odakları sitemiz ve sosyal medya hesabımızda toplamaktır. 

İçeriklerinizi Ve Konularınızı Belirleyin

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden ne gibi paylaşımlar yapacağınıza önceden karar vermeniz ve bu şekilde ilerlemeniz gerekir . Paylaşımlarınız ne gibi içeriklere sahip olacak bunu belirlemek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz .

  • Kullanılacak Görseller
  • Görsellerin Paylaşım Formatı ( Ham halde , işlenmiş halde , Sosyal medya için özel düzenlenmiş görseller )
  • Ürünlerinizin Tanıtım paylaşımları
  • E-Ticaret sitenizde yapacağınız kampanyaların tanıtımları
  • Farklı ve ilgi çekici konular 

Sosyal medya hesaplarınızı yukarıdaki başlıklardan yararlanarak yönlendirebilir ve takviminizi bu şekilde hazırlayabilirsiniz . 

Sosyal medya hesaplarınızı olabildiği kadar ilgi çekici ve aktif halde tutmalısınız, devamlı ürün resimleri , kampanyalar ve site haberleri takipçilerinizi sıkabilir , sosyal medya hesaplarınızı günlük gazete , dergi yada bir tv kanalı olarak düşünebilirsiniz , zamanı geldiğinde bir karikatür , komik videolar  yada  güncel önemli haberleri paylaşabilirsiniz tabi bunu yaparken çok abartık asıl hedeften şaşmamanız gerekir . 

Bir önceki makalemizde siizlere " E-Ticaret Sitelerinde Olması Geren 5 Temel " konusu ile ilgili makalemizi okumadıysanız okumanızı tavsiye diyoruz .