E-Posta Pazarlamada Kişiselleştirmenin Önemi

Son yıllarda e-ticaret sitelerine giren kullanıcılara özel olarak hazırlanmış tanıtım kampanyaları , kişiselleştirilmiş ürün listesi ve ilgilendiği konudaki önerileri gösteren eticaret sitelerine yöneliş biraz daha fazla oluyor .  Tabii ki e-ticarette kişiselleştirme yapabilmek için müşterileriniz ile ilgili fazlası ile bilgi toplamanız gerekir yani kısa kayıt formları ile bu çalışmaları yapmanız zor olur . 

Kişiselleştirilmiş tanıtım e-postaları oluşturarak portföyünüzdeki üyelerinize ilgilendikleri konulardaki ürünlerinizin tanıtımlarını gönderebilirsiniz bu çalışma standart tanıtım e-postalarına göre %60 oranında daha faydalı olacaktır . 


Farlı Alanlardan Müşterileriniz İle İlgili Bilgi Toplayın

Müşterilerinizin sitenizden satın aldıkları ürünleri  değerlendirebilir , müşteri hizmetlerini aradıklarında ses kaydı ile onlar ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilir , şikayetlerini değerlendirebilirsiniz bu sayede daha bir anket bile yapmadan müşterileriniz ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olursunuz . 

Bu topladığınız bilgiler ile müşterilerinizi daha iyi tanıma imkanına sahip olduğunuz gibi reklam kampanyalarınızı düzenlediğinizde müşteri portföyünüzdeki müşterilerinizin kaçının bu kampanya ile ilgilenebileceğini önceden bilir ayrıca ilgilenmeyecek müşterilerinize mail göndermenize gerek kalmaz . 

E-Posta Gönderim Zamanlarınıza Dikkak Edin 

Her kullanıcının e-postalarına bakma zamanları farklı olabiliyor  bu yüzden o zamanlara yakın saatlerde e-mail göndermezseniz büyük ihtimalle gönderdiğiniz posta alt sıralarda kalacak ve daha görüntülenme den silinecek yada gözden kaçacaktır. Günlük olarak 30-50 eposta alan kullanıcılar posta adreslerini incelerken sonlara geldiklerinde artık dikkatler dağılmış olur ve işlerine yarayacak bir ürünün reklamını görseler dahi algılayamadan direk silerler yada es geçerler . Eğer e-posta adreslerinizi yani müşterilerinizi gruplandırırsanız bu sorunun önüne geçersiniz bu problemi çözmenin en kısa yolu gruplarınızı oluştururken müşterilerinizin alışveriş yaptıkları tarihi ve üyelik tarihlerini , zamanlarını değerlendirebilirsiniz .