E-Posta Tasarımında Mobil İçin Ekstra Dikkatli Olun

Günümüzde artık çalışma saatlerindeki değişiklilik  ,  yoğun çalışma saatleri nedeni ile masa başında e-postalarını rahatça okuyabilenler azaldı ve bu insanların çoğunluğu mobil cihazlar ile e-postalarını alıyorlar böyle bir durumda ise reklam amaçlı tasarladığımız e-postalarımızı mobil uyumlu olmasına özen göstermemiz gerekir böylelikle bu maillerden geri dönüş oranı ve etkileşim olabildiği kadar yükselecektir . 

Mobil uyumlu e-posta tasarlarken üç kuralı kendinize değişmez olarak belirleyin bunlar Tasarım , İçerik ve Görsel kullanımı olsun bu şekilde 3 ana başlık ile tasarımlarınızı yapmanız yeterli olacaktır . Bu kurallara dikkat ederek tasarladığınız mailleriniz kullanıcılara gittiğinde olabildiği kadar yüksek bir oranla size geri dönüş olacaktır . 


E-Posta Tasarımı

Öncelikle tasarımsal konularla ilgili konuşalım  , Gönderim yapacağınız e-postalarınızı tasarlarken biraz önce saydığımız 3 ana kurala önem vermeniz gerekiyor .

Tasarım Kullanılanımı

Tasarımlarınız kullanıcılara gittiğinde tek kolon halinde görüntüleneceğinden dolayı tasarımlarınızı bu şekilde yapmalısınız böylelikle e-postanızı açtıklarında kolay şekilde okuyabilir ve tıklanarak sitenize gidilmesi gereken yerleri kolayca görüp tıklayabilirler . 


Gereksiz Olan Her Şeyi Çıkarın

E-posta göndermenizin bir amacı var o da ürünlerinizden bir kaçını yada firmanızı tanıtmaktır bu nedenle e-posta içinde bulunan gereksiz tüm görselleri ve amacına hizmet etmeyen linkleri kaldırın bu size esneklik tanıyacaktır ayrıca kullanıcının dikkatini asıl amacınız üzerinde toplayarak etkileşimi en üst düzeye çıkaracaktır . 


Kısa , Etkili ve Vurucu Metinler Kullanın

Kullanıcılar onlara gönderdiğiniz e-postaları açtıklarında onları kazanmak ve kaybetmek arasında ortalama 3-5 sn gibi kısa bir süreniz var bu süreyi en iyi şekilde kullanmanız gerekiyor bunu da sağlamanın en iyi yolu biraz önceki 3 kural eşliğinde kısa , etkili ve vurucu mesajlar ile e-postaya başlamaktır ancak bu aşamayı aşabilirseniz kullanıcı size ekstra 10sn daha verir yani onun ilgisini çektiniz demektir sonrasında e-postanızı okumaya başlar burada en önemli olan şey bu 10 sn bitmeden önce kullanıcıyı web sitemize çekecek ikinci ve en etkili metnimizi oluşturmak olacaktır .


E-Posta'da Resim ve Video Kullanımı

Son zamanlarda artık e-postalara videoların eklenebilmesinin yolu açıldı böylelikle artık insanlara görsel ve işitsel medyaları gönderebilmeye başladık . Videoları ve görsellerinizi e-posta tasarımlarınızda kullanırken kesinlikle iyi optimize etmeniz gerekir bu tüm maillerinizin hızlı şekilde gitmesini sağladığı gibi karşı tarafında maillerinizi kolayca açmasını sağlayacaktır unutmayın sadece 3 sn içinde kullanıcıyı kazanma şansımız var ve bu kısıtlı zamanı e-postalarımıza eklediğimiz görsellerin açılmasını beklemek ile geçirmek istemeyiz bunun olması demek gönderdiğimiz e-postaların %85'e yakınının boşa gittiği anlamına gelmesi demektir .