E-Ticaret Siteleri için Önemli Öneriler

Türkiye 'de Her gün irili ufaklı açılan sanal mağazalar için önemli birkaç konuyu  sizler ile paylaşmak istedik . Yeni açılan  ve reklam bütçesi düşük olan yada elindeki bütçeyi daha iyi değerlendirerek satışa dönüştürmek isteyenler için aşağıda başlıklar halinde sunduğumuz konular sizi fazlası ile bilgi sahibi yapacak ve yönlendirecektir . 

Müşterilerinize Güven Vermek

E-Ticaret sitenizin eski yada yeni olması önemli değil , sitenize yeni gelen bir müşteri için sizin siteniz yeni bir sitedir ve güvenilirliği o an belirlenecektir .  Müşterinin gözünde e-ticaret sitenizin güvenilirliği konusunda öngörüde bulunmak ve bir nebze de  olsa bilgi sahibi olmak için Google Analytics 'de sitenize girenlerin ne kadar süre sitenizde zaman geçirdikleri , ne kadarının alışveriş yaptığı  gibi bölümleri gözden geçirerek bu konularda ön bilgi sahibi olmuş olursunuz . 


Fiziksel İş Yerinizin Görsellerini Paylaşın

E-Ticaret sitenize gelenlerin güvenlerini kazanmak adına fiziksel işyerinizin çeşitli resimlerini , Çalışanlarınızın resimlerini ve eğer varsa deponuzun resimlerini paylaşabilirsiniz .


Site Tasarımınıza Özen Gösterin

Her zaman ilk izlenim önemlidir bu konuyu sitenize içerik eklerken , ürün eklerken ve en başından itibaren sitenizin tasarımında dahi unutmayın . Sitenize gelen bir ziyaretçinin siteniz hakkında bir karar alması için birkaç saniye zamanınız vardır ve bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekir . Bu konuda kendi zevkleriniz den çok profesyonel tasarımcılardan fikir almaya ve işi onlara teslim etmeye özen gösterin . 


Basit ve Sade Olmak Daha İyidir 

E-Ticaret sitenizin içeriğinde ve görsellerinde sade olmaya önem gösterin ve ürünlerinizi her zaman ön planda tutmaya bakın . Sitenize girenlerin algısını dağıtmamaya özen gösterin.  Tüm kampanyalarınızı aynı anda duyurup her tarafı süslemek yerine belirleyeceğiniz farklı zamanlarda farklı farklı kampanyaları duyurmayı deneyin ve ölçümlemeye çalışın . Örneğin tüm ürünlerinizde aynı anda indirimli olduğunu belirtmek yerine sadece bir kaçını yada bir kategoriye indirim tanımlayarak işe başlayabilirsiniz .


 Arama Motoru Optimizasyonu Yaparken Dikkat

Ürünlerinizi eklerken kullandığınız anahtar kelimelere hem ürünü hem arama motorlarını ve en önemlisi müşterinizi düşünün . Ürün isimlerinizi , kategori isimlerini ve anahtar kelimeleri bu şekilde düzenlemeniz gerekir . Ürünlerinize gireceğiniz açıklamaları özgün içerik olmasına özen gösterin . Kopyala yapıştır yerine kendi özgün açıklamalarınızı yazmaya bakın .


Farklı Bankalardan Sanal Pos

Farklı bankaların kredi kartlarına taksit olanağı sunmak bu kartların sahiplerini size muhtemel müşteri potansiyeli olarak döndürecektir bu da size pazar payından büyük bir parça almanızda yarar sağlayacaktır . Ayrıca birden fazla banka ile çalıştığınızı ve bu bankalara taksit yaptığınızı gören müşterilerinizin gözünde prestijiniz de artacaktır .


Haftada En Az 1 Kere E-Posta 

Müşterilerinize kendinizi hatırlatmak ve yeni kampanyalarınız dan haber etmek için haftalık olarak e-posta ile bilgilendirme postaları gönderin fakat bunu yaparken abartmayın bu en fazla haftada 1-2 kere olmalıdır yoksa tam ters etki yapacaktır unutmayın . 


Kampanyalar Düzenleyin 

Farklı zamanlarda farklı markalara , kategorilere yada ürün bazlı özel indirimler uygulayın bu kulaktan kulağa reklamı tetikleyecektir . Bu kampanyalarınızı duyururken sade olmaya önem gösterin ve olabildiği kadar hızlı ve büyük kitlelere tanıtım yapın .


Farklı Reklam Alanlarını Deneyin

Reklam bütçenizi daha verimli kullanmak için farklı reklam mecralarını kullanmanız ve bu reklam mecralarından sitenize olan geri dönüşleri ölçmelisiniz bu sayede karşılaştırma yapabilir ve reklamlarınızda optimize edebilirsiniz.