E-Ticaret Siteleri için Temel Seo Teknikleri

SEO kısa yazılışı yada uzun yazılışı ile " Search Engine Optimizasyon " ve bunun türkçe anlamı ile Arama motoru optimizasyonu ile web siteleri arama motorları tarafından daha iyi index alır , daha iyi taranır ve bunun sonucunda arama motorlarından daha fazla organik trafik elde edersiniz . Bir e-ticaret sitesi için en önemli şey organik ziyaretçisi olmasıdır yani reklam vermeden arama motorları sonuçlarından yol alarak siteye gelen müşterilerdir ve buda ancak o eticaret sitesine seo çalışması yapılarak elde edilebilir . 

Sizlere burada SEO tekninklerinin tümünü öğretecek değilimi bunun için bizim diğer kuruluşumuz olan TubiSeo.com adresini ziyaret edebilirsiniz ben burada size standart'ta yapmanız gereken yani her eklediğiniz ürün için uygulamanızın zorunlu olduğu bazı şeylerden bahsetmek istiyorum . 

ANAHTAR KELİMELER

Ürünlerinizi eklerken anahtar kelimelere dikkat edin . Ürün açıklamasında , etiketlerde ve ürün isminde kesinlikle ürününüzü sattıracak anahtar kelimeleri kullanın . Örneğin Ayakkabı kelimesi sizin için önemli ise ve eğer mümkünse ürün isminiz Ayakkabı kelimesi ile başlasın mümkün değilse ortasında yada sonunda da olabilir ama kesinlikle Ayakkabı kelimesi ürün isminizde geçsin sonrasında ise ürün etiketlerinde ilk etiket Ayakkabı olsun sonrasın da yine bu kelime ile ilgili yan kelimeleri aralarında virgül kullanarak yazabilirsiniz ama abartmayın maksimum 4 kelime bir ürün için yeterli olacaktır fazlası zarar verebilir . Son olarak ürün açıklamasında yine ilk kelimeniz ayakkabı olsun eğer birden fazla paragraf ile ürün açıklaması yapıyorsanız her paragraf için bir yada iki kere bu anahtar kelimeyi kullanın ve her kullandığınızda bu kelimeyi Bold yapın yanı kalın harflerle yazın . 

 ÇEŞİTLİLİK YAPIN 

Düşünülenin aksine her sayfada aynı anahtar kelimelerini kullanmak yarar yerine zarar sağlar sebebi ise arama motorları sayfalarınızı yada ürünlerinizi tarar ve dolayısı ile anahtar kelimelerinizide tarar bunun sonucunda her sayfada aynı kelimeleri kullandığınız için bir sayfanız bir diğerine rakip olacaktır bu da pek iyi olmasa gerek biz rakip istemiyoruz biz organik ziyaretçi istiyoruz bu da çeşitlilik ile olur . 

RAKİPLERİNİZİ ARAŞTIRIN

Amerikayı tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok rakiplerinizi iyi araştırın günlük olarak takip edeceğiniz 10 tane rakip bulun ve bu rakipler olabildiğince dişli olsun onların ne yaptıklarını ne tür ürünler sattıklarını ve bu ürünleri satarken hangi kelimeleri hedefleyerek seo çalışması yaptıklarını bulun ve bulduktan sonra hem bu kelimeler için hemde kendi hisleriniz ile belirlediğiniz kelimeler için seo çalışması yapın bu sizi bir adım öne taşıyacaktır ama kesinlikle unutmayın eğer bir sektörde baş göstermeye başladıysanız rakiplerinizde sizi yakın takibe almış demektir bu yüzden dışarı bilgi sızdırmayın ve izlenemez olmaya özen gösterin. 

Bir önceki makalemizde sizlere " E-Posta Grupları Oluşturmanın Önemi " konusundan bahsetmiştim bu konuda yeterince bilginiz yoksa yada bilgilerinizi tazelemek için bu makaleyi de okumanızı tavsiye ediyorum .