E-Ticaret Siteniz İçin Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir

Online alışveriş sitelerinde en önemli medya tabiki görsellerdir , ürün fotoğrafları sayesinde müşteriniz ilk izlenimlerini sağlar . Bir müşteri e-ticaret sitenize girdiğinde alacağı bildiği bir ürün dahi olsa eğer ürün fotoğrafınız gerektiği kadar kaliteli bir fotoğraf değilse müşterinin ürün alma olasılığı o derece düşüktür . 

Ürün fotoğrafları için ürün aldığınız tedarikçileriniz ile iletişime geçebilir ve onlardan isteyebilirsiniz eğer ürün tedarikçinizde ürün resimleri yoksa yada kaliteli resimler yoksa bu durumda eğer özgün çalışmak istiyorum diyorsanız iki yolunuz kalıyor ya fotoğrafları kendiniz çekeceksiniz yada bir fotoğrafçı ile anlaşarak ürünlerinizi oraya götürerek orada çektireceksiniz . 

Eğer ürün aldığınız firmanın gönderdiği resimleri kullanacak olursanız bu sizin arama motorlarındaki sıralamanıza hiçbir etki etmeyecektir nedeni ise aynı fotoları bir çok firma kullanıyor olmasıdır bu ise sizin firmanızı dolayısı ile e-ticaret sitenizi sıradanlaştıracak arama motorları gözünde diğer sitelerden bir farkınız olmayacağı için seo açısında hiçbir faydası olmayacaktır . 

Artık günümüzde cep telefonları bile çok kaliteli fotoğraflar çekebiliyor eğer gerekli ortamı ve ışık düzeyini doğru ayarlarsanız , fakat bizim tavsiemiz ucuz bile olsa bir fotoğraf makinesi ile ürün fotolarınızı çekmenizdir .Çok fazla ayrıntıya girmeden size kaliteli bir ürün fotoğrafını nasıl çekebileceğinizi anlatıcam sonrasında ise maddeler halinde nelere ihtiyacınız olduğunu listeleyecem . 

Tripod 

Öncelikle ürün fotoğrafı çekmek için bir tripod'a ihtiyacınız var , foto çekerken birçok ayar ve düzenleme yapacaksınız ürünlerinizi hep aynı açıdan çekmeniz gerekiyor nedeni ise ürün fotolarını sitenize koyduğunuzda düzgün görünmesi gerekir bunun için daha foto çekerken hepsini düzgün çekmelisiniz . 

Işık

Ürünlerinizi çekerken beyaz ışığa ihtiyacınız var eğer bütçeniz yüksek ise 2 adet paraflash işinizi görecektir ama eğer böyle bir bütçeniz yok ise piyasada satılan yüksek ışık veren led lambalar var bunlardan yararlanabilirsiniz birkaç denemeden sonra gayet iyi sonuçlar alacaksınız emin olun . 

PhotoShop 

Tüm fotolarınızı çektiniz şimdi iş geldi fotoları sitenize eklemek için düzenlemeye ,her fotoyu tek tek ışıklarını ayarlamanız gerekiyor ayrıca büyütüp bakarak üzerinde toz kaldıysa silmeniz , netlik ayarlarını yapmanız ve boyutlarını e-ticaret siteniz için ayarlamanız gerekir bu sayede hem siteye yüklerken zaman kaybı olmaz hemde sitenizde çıkacağı şekilde görüp eksikleri daha iyi belirlersiniz . Photoshop ile çok fazla abartı oynamalar yapmayın bu ürünlerinizin olduğundan daha güzel görünmesine sebep olursa ürünü müşteriye gönderdiğinizde iade sebebi olur çünkü müşteriniz aldığı ürünü resimlerine bakarak alıyor ve resimdekinden farklı bir ürün gittiğinde iade edecektir bu özellikle mücevher , tesbih ve diğer süs eşyaları için geçerlidir . 


İhityacınız olan ekipmanların listesi 

  1. İyi bir fotoğraf makinesi yada iyi fotoğraf çeken bir cep telefonu
  2. 2 adet Paraflash yada yüksek ışık veren led lambalar 
  3. Beyaz arka fon yada büyük beyaz kumaş alarak kendinizde yapabilirsiniz ama saten kumaş almayın parlama yapar.
  4. Ürünü koyacağınız zemin için flexy glass alabilirsiniz bu ürünün ışığı daha iyi almasını sağlar yada direk beyaz kumaş üzerinde de çekebilirsiniz .
  5. Tripod , ürün çekimi sırasında tüm ürünleri aynı açı ile çekmeniz için şart diyebiliriz