Google Analytics ile E-Ticaret

Tüm web siteleri için geçerli olan kural e-ticaret siteleri içinde geçerlidir. Sitenizdeki trafik detaylarını görebilmek sitenizin devamını sağlamak ve yolunuzu görebilmek için bir işarettir bu işaretleri değerlendirerek reklam, SEO ve içerik çalışmalarınızı yönlendirirsiniz ve başarınızı bir nebze ölçerek ön görüde bulunursunuz . Bu konuda ayrıntılı istatistiksel bilgi veren ücretsiz araçlar var . Hemen hemen hepsinde yapmanız gereken tek şey basit bir kod parçacığını TubiSoft E-Ticaret paketiniz de kullandığınız temaya tanımlamak olacaktır sonrasında ise artık ayrıntılı istatistiksel bilgileri bu araçlar üzerinden takip edebilirsiniz . Bu araçlar içinde bizim size tavsiye edebileceğimiz genel olarakta tüm web siteleri tarafından kullanılan en popüler iki araç var bunlardan birisi Google Analytics diğeri ise Yandex Metrica .


Google Analytics ile E-Ticaret İzleme

Google analytics ile e-ticaret izleme yaparken bazı avantajlarınız olacak bunlar diğer araçlarda olmayan özelliklerdir. Örnek vermek gerekirse e-ticaret sitenize giren müşterilerinizin hangi üründen kaç adet satın aldığını görebilir , Kazancınızı takip edebilir , Hangi ürünün satışlarının daha iyi olduğunu görebilir , Yapılan satış başına elde ettiğiniz geliri ve işlem başına satılan ürün adedini kolay şekilde görebilirsiniz . 

Raporlama seviyesini daha ileri seviyelere taşıdığınızda ise müşterilerin bir satın alma kararını ortalama olarak ne kadar zamanda verdiklerini ve satın almanın kaçıncı ziyaretten sonra gerçekleştiğini de görebilirsiniz . 


Google Analytics E-Ticaret İzleme Özelliğini Etkinleştirmek

E-Ticaret sitenize Google Analytics kurulduğunda E-ticaret izleme özelliği direk olarak aktif olmaz bunun için yapmanız gereken birkaç işlem var . İlk olarak Analyticcs hesabınıza giriş yapın ve sol üst tarafta bulunan yönetici sekmesine tıklayın sonrasında karşınıza çıkan en üç sütundan en sağda yer alan Görünüm sütununda yer alan "Ayarları Görüntüle" satırına tıklayın ve karşınıza e-ticaret sitenizin tüm genel ayarlarının bulunduğu bir ekran gelecek . Bu bölümden aşağıya doğru indiğinizde "E-Ticaret Ayarları"nı göreceksiniz . Eğer bu başlık altındaki "E-Ticaret izleme" satırının yanındaki açılan menüde " Evet , bir E-Ticaret Sitesi" seçeneği görünüyorsa siteniz izlemeye hazır demektir . Eğer onun yerine "E-Ticaret Sitesi Değil" seçeneğini görüyorsanız ilk olarak "Evet, bir E-Ticaret Sitesi" ile değiştirmeniz gereklidir .


Tüm bu ayarları yaptığınız sırada para birimini Türk Lirası olarak değiştirmeyi ihmal etmeyiniz . İşlemleri tamamladıktan sonra sayfanın altındaki "Uygula " düğmesine tıklayın ve etkinleştirme işlemini tamamlayın. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra Google analytics tarafından verilen kodu TubiSoft Yönetim panelinden sitenize uygulayabilirsiniz . Ayrıntılı bilgi ve destek için TubiSoft iletişim bölümünden bilgi alabilirsiniz . 


Eğer henüz bir E-Ticaret siteniz yoksa ve bu dünyaya girmek istiyorsanız TubiSoft E-Ticaret paketleri ile tanışmanızın tam zamanıdır .