Hedef Kitlenizi Bulmanıza Yardımcı Olalım

E-Ticaret sitenizde sattığınız ürünleri ile ilgilenen kitle sizin için hedef kitledir ve bu kitleye ulaşmak için reklam çalışmaları yapmanız gerekir takibi doğru bir reklam çalışması ile bu kitleye ulaşabilirsiniz . Doğru kitleye ulaşamazsanız reklam çalışmalarınız da bütçeniz gereksiz yere harcanacak ve beklediğiniz sonuçları elde edemeyeceksiniz . 

Reklam vereceğiniz ve hitap edeceğiniz hedef kitlenizi bulmak için bazı ön çalışmalar yapmanız gerekir . 

Varsayımlar Hazırlayın 

İlk olarak ürünlerinizi gözünüzün önüne getirin ve bu ürünler ile hangi müşteri kitlesi ilgilenir , hangilerinin sorunlarına çözüm olur hakkında bir liste oluşturun bu listenin tamamen varsayımlardan oluşması sorun değil amacımız asıl hedef kitleyi bulmak için bir yol belirlemek ve bulmak .

Listenizi Kapsamlandırın 

Varsayımlar ile yola çıktığımız listedeki hedef kitlemizi detaylandıralım . Bu hedef kitlemizde ki insanların yaş aralıkları , Öğrenim durumlar , Yaşadığı Şehirler gibi . Bu şekilde sona gelene kadar hedef kitlemiz hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmuş olacağız . 

Sektörel Araştırmaları İnceleyin 

Bulunduğunuz sektörde daha önce yapılan araştırmalar ve rakiplerinizin hedef kitlesini inceleyerek bazen çok daha hızlı yol alabilirsiniz . 

Müşteri Profili Oluşturun 

Sektörü araştırdınız , Ürünleriniz bellik ve varsayımlar ardından artık müşterilerinizin profillerini oluşturmaya başlayabilirsiniz . Oluşturacağınız bu profiller ile müşterilerinize bir kimlik oluşturabilirsiniz . Oluşturacağınız kimlikler hedef kitlenizi daha iyi tanımanızı sağlayacak ve onların sorunlarına yönelik çözümler oluşturmanızı ve yeni ürünler arayışına çıktığınızda elinizde yeteri kadar doneler olmasına vesile olacaktır . 

Örnek Bir Müşteri Kimliği : 

  • 26 Yaşında Erkek
  • Üniversite Mezunu
  • Beyaz Yakalı
  • 2500 TL Geliri Var
  • Spor Yapıyor 
  • Teknolojiyi Takip Ediyor
  • Büyük Şehirde Yaşıyor 
  • İnternet'ten alışveriş yapıyor 
  • Alışverişlerinde Kredi kartı kullanıyor
  • Taksitli Alışveriş Yapıyor

Yaptığınız araştırmalarını sonucunda bir müşteri kimliği oluşturmak isterseniz bu örneği taklit edebilir ve dahada geliştirebilirsiniz . Bu kimlik arşivine sahip olduğunuzda artık  yeni ürünlerinizi kimlere tanıtacağınızı bilir ve elinizin altındaki müşterileri bilirsiniz . Ortalama olarak yeni ürünlerinizi yada elinizdeki ürünlerin ne kadarı ne kadar zamanda satılır bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz tabiki ortalama bilgiler bunlar . 

Tüketici Anketleri Yapabilirsiniz 

Hedef kitleniz ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve onların ilgilerini odaklarını üzerinizde tutmak için sonunda küçük hediyeler verebileceğiniz anketler yapabilirsiniz bu sayede müşteri portföyünüz ile ilgili daha ayrıntıya ulaşabilirsiniz . 


Rakiplerinizi Analiz Edin 

Hızlı ilerlemenin en kesin ve doğru yolu rakiplerinizi iyi analiz etmektir . Eğer rakiplerinizi baştan sona iyi analiz ederseniz onların hangi kitleye reklam verdiğini , Hedef kitlelerini , Hangi sosyal medya mecralarını daha aktif kullandıklarını , Sosyal medyadaki kullanıcıları ile olan iletişim dillerin gibi bilgileri analiz edip araştırarak çok hızlı ilerleyebilir Amerikayı yeniden keşfetmezsiniz . 


Bir önceki makalemizde sizlerle " Nasıl Yapılır İçeriğini Kısa Yoldan Oluşturmak ? " konusunu ele almıştık bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz .