İnsatagram Paylaşım Saatleri ve Yönetimi

Sosyal medya araçları günümüzde öneminin her geçen gün arttırıyor ve içlerinde son zamanlarda önem derecesini arttıran instagram üzerinden yapılan paylaşımların SEO çalışmaları için hiçbir faydası olmasa bile direk müşteri sağladığı için e-ticaret firmaları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Dolayısı ile Eğer bir e-ticaret siteniz varsa bu sitenizdeki ürünleri tanıtan ve sitenize direk müşteri aktarımı yapan bir instagram hesabınızda olması gerekir. 

En Doğru Instagram Paylaşım Zamanı

instagram paylaşım zamanlarınızı doğru ayarlarsanız mümkün olan en yüksek etkileşimi alırsınız. Yüksek geri dönüşüm ve etkileşim alamayacağınız saatlerde yapacağınız paylaşımlar sizin için zaman ve dolaylı yolda para kaybından başka bir şey olmayacaktır. Tüm bunların haricinde instagram algoritmasında yapılan güncellemelerden sonra artık etkileşimi yani beğeni ve yorun sayısı yüksek olan gönderiler kullanıcıların zaman tünellerinde üst sıralarda gösterilmektedir bu ise yine bize en yükse geri dönüşümü gün boyunca sağlayacaktır.

Gel gelelim en doğru paylaşım saatlerine. Bulunduğunuz sektöre göre paylaşım saatlerinde ince ayarlar çekebilirsiniz ama biz size buradan başlangıç noktanızı göstereceğiz yani tüm sektörlere başlangıçta uyan saat aralıklarını vericeğiz.  Eğer paylaşımlarınızı sabah saatlerinde yapmak istiyorsanız yada öyle gerekiyorsa saat 07:000 ile 09:00 arasında yapabilirsiniz . Akşam saatlerimi tercih ederseniz yada aynı gün ikinci kez paylaşım yapacaksanız bu durumda 17:00 ile 19:00 saat aralıklarını tercih edebilirsiniz. 

Bu saat aralıklarında yapılan paylaşımlar ile alabileceğiniz en yüksek performans ve geri dönüşümü elde edebilirsiniz. Kendi sektörünüzün ince ayarlarını öğrenmek için ise deneme yanılma yöntemi ile bu saat aralıklarından başlayarak ileri doğru gidebilirsiniz. 


En Uygun Paylaşım Günleri

instagram için en uygun paylaşım günü bulunduğunuz sektöre ,  sahip olduğunuz hesaptaki takipçi kitlenize ve sattığınız ürünlere göre farklılık gösterir.


Şimdiye kadarki yaptığımız testler ve araştırmalar sonucunda sizlere şu kadarını söyleyebilirim Çarşamba ve Perşembe günleri instagram paylaşımları için en yüksek performans ve etkileşim alınan günlerdir . Sattığınız ürün çeşidine yada bulunduğunuz sektöre bağlı olarak hafta sonu yada diğer günlerde etkili olabilir bunu ancak deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Bir den fazla kriter söz konusu olduğundan her sektöre göre net bir gün belirtemeyiz çünkü hesapların takipçileri ve takipçilerin bulundukları bölgelerde değişiyor.