Instagram'ın Çıkardığı Yeni Algoritma İle E-Ticaret Firmaları Etkilenecek mi ?

Bildiğimiz gibi instagram Facebook'a ayit bir uygulama ve geçtiğimiz aylarda yapılan bir açıklama ile artık instagram'daki paylaşımlar paylaşım zaman sıralamasına göre değil en etkileşim alama sırasına göre gösterilecek. Bu bir çok instagram kullanıcısının tepkisini çekti nedeni ise diyelimki siz yeni instagram hesabı açtınız ve bir paylaşım yaptınız yeni olduğunuz için sizin paylaşımınızın başkaları tarafından görülmesi neredetse imkansız olacak . 

Bu algoritma birkaç yıldır facebook tarafından kullanılıyor ve dikkat ederseniz facebook sayfanızda genelde etkileşim olmuş gönderiler ilk olarak karşınıza çıkıyor sonrasında sayfanın dibine doğru gittikçe diğer paylaşımlar çıkmaya başlıyor tabi bu algoritma facebook tarafından son günlerde geliştirilip daha akıllı hale getirilse de eskisi gibi değil . 

 instagram tarafından yapılan Duyurudan önce çıkanlar şu şekildeydi .

Bir kullanıcı ortalama da arkadaşları tarafından yapılan gönderilerin %70 gibi büyük bir kısmını kaçırıyor nedeni ise paylaşılan görsel medyanın çok olması , instagram tarafından yapılan güncelleme ile beraber favori grubunuzun konserini o an takip edemeseniz dahi kaçırmayacaksınız . Takip ettiğiniz kişinin sayısı artık önemini yitiriyor  tüm arkadaşlarınızın gönderilerini kaçırmadan takip edeceksiniz . Bu güncelleme artık kendini göstermeye başladı bundan sonra geliştirmeler de devam edecek . 


Instagram Güncellemesi E-Ticaret Firmalarını Nasıl Etkileyecek ?

instagram tarafından yapılan açıklamada arkadaşlarınızın gönderilerini kaçırmadan göreceksiniz dese de anlık olarak yapılan paylaşımlardaki etkileşimin sonu geliyor gibi görülüyor . 


E-Ticaret firmaları instagram aracılığı ile hitap ettiği kitleye ve müşteri portföyüne anlık bildirimler , paylaşımlar ,kampanyalar yaparak etkileşimde bulunuyordu fakat güncelleme sonrasında yapılan paylaşımlar abuk bir zamanda bile görülmeye devam edecek örneğin sadece 1 saatlik bir kampanya yapılıyor ve bu zaman periyodu içinde kampanya ya katılanlar yararlanabiliyordu güncelleme sonrasında bu kampanya için paylaşılan bir görsel 1-2 gün sonra bile zaman tünelinde görüntülenebilecek bu da instagramın kullanım şeklini ve kullanıcıların alışa geldikleri yöntemleri boşa çıkarıyor tabiki . 

Takipçisi az olan hesapların işleri zorlaşacak ve paylaşımlarının daha fazla kişi tarafından görüntülenmesi için ücretli reklam vermeye başlayacaklar yani burada bu günceleme'nin neden^yapıldığını anladınız sanırım , instagram üzerinden daha fazla reklam almanın yolu açıldı ve bundan sonra instagram reklamcılığı ve instagram seo çalışmalarına start veriyoruz demektir , daha önce bu çalışmalar zaten vardı ama bundan sonra daha fazla önem kazanacak . 


Bir önceki makalemizde sizlere " İçerik Oluşturmak E-Ticaret Fİrmaları İçin Çok Kritiktir " konusunu anlatmıştık bu makalemizi de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz .