Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

Kurumsal Web Sitesi tasarımında olmazsa olmazlardan başlayalım. ilk olarak Kurumsal web sitesi tasarımının bir bütünlük içinde olması gerekir . Siteyi ziyaret edenlerin rahatlıkla tüm bilgilere ulaşabilmesi en önemli unsurlardan biridir. Kurumların web sitelerinde kullanılan renkler kurum için belirlenmiş renkler ile birebir aynı olmalı ve ek olarak iç sıkıcı olmaması gerekir . Site içinde dolaşan kullanıcı menülerden kolaylıkla site içindeki tüm sayfalara ulaşabilmesi gerekir . Tabii ki bunların hepsinin düzgün ve hızlı çalışması için TubiSOFT alt yapısı gibi güvenilir , Hızlı , Seo uyumlu ve kullanıcı dostu biir yazılım olması gerekir . 

Web sitenizin açılış hızını yavaşlatan yüksek çözünürlüklü grafikler ( Optimize edilmemiş ) , video , müzik v.s. gibi ağır görseller kullanmaktan kaçınmak gerekiyor.  Şimdi bu konuyu biraz daha derinden inceleyelim . 

Kurumsal Web Sitesi İçeriği Nasıl Olmalıdır ?

Web Tasarım

Kurumsal web sitesin tam ve kısaca tanımlamak gerekirse, Firma ile ilgili tüm görsel ve yazılı bilgilerin bulunduğu , Firma hakkında kısa bir öz geçmiş ve iletişim bilgilerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu tür bilgiler tabii ki standart olarak olması gereken bilgilerdir. 

Kurumsal web sitelerinde oluşturulacak bir blog sayfası sitenin Seo ( Arama Motoru Optimizasyonu ) çalışmalarındaki ilerleyişini olumlu etki edeceği gibi kullanıcılar açısından da oldukça önemlidir . Blog sayfası tasarımını olabildiği kadar Seo kriterlerine uygun olarak tasarlamak ve içerikleri de yine bu kurallara uygun olarak girmek gerekir . 


Kurumsal Web Sitesi Kullanılabilirliği

Web Sitesi Tasarımı

Kurumsal sitenizin içeriği konusundaki tüm sorunları hallettikten sonra sitenin tasarımı konusunda kafa yormak gerekir. Kurumsal sitelerin tasarımları gayet sade yeni deyim ile Flat olmalıdır. Siteye girildiğinde işte bu firmanın kurumsal sitesi demesi gerekir kullanıcı . Siteye giren ziyaretçilere verilecek bilgiler site içinde doğru yerlere yerleştirilmelidir. İlk göze çarpan menüler Hakkımızda ve iletişim menüleri olmalıdır. Eğer bir blog sayfası açılacak ise blog sayfasının link'i sayfanın en dibinde Footer bölümüne konulması uygun olacaktır .

Site tasarımında kullanılan renklere gelince , firmanın imajını belirleyen renkleri kullanmak en güzeli olaraktır fakat bazı durumlarda web sitesinde kullanılan renkler ziyaretçileri olumsuz etkileyebilmektedir bu yüzden böyle durumlarda firma renkleri yerine daha iç açıcı , sektöre yönelik olumlu mesaj veren renkleri kullanmak en iyisi olacaktır. 


  • Tasarımda kullanılan renkler iç açıcı olmalıdır. 
  • İçerikler sektöre yönelik , kısa , öz ve profesyoneller tarafından oluşturulmalıdır.  
  • Site zemininde kullanılan renk içeriklerin okunmasında olumsuz rol oynamamalıdır , Beyaz en güzelidir . 
  • Gezinmesi kolay olmalıdır.
  • Site menüleri devamlı kullanıcını gözünün önünde duracak şekilde tasarlanmalıdır. 
  • Hosting firması olarak kaliteli bir firma ile çalışırsanız sorun yaşamazsınız .
  • Sayfaların hızlı açılması gerekir.
  • İletişim ve Hakkımızda Sayfaları olabildiği kadar göz önünde olmalıdır. 
  • TubiSOFT Alt yapısı gibi güvenilir ve kullanıcı dostu bir alt yapı üzerinden kurulması gerekir .