Reklam Çalışmalarında Hedefleme Yapmanın Önemi Nedir ?

Adwords ve Sosyal medya reklamlarının en büyük avantajlarından biri reklamını yapacağınız hizmet yada ürünün hangi hedef kitleye ulaşması gerektiği konusunda ince ayarlar yapabiliyor olmanızdır. Satışlarınızı arttırmak ve bu sırada reklam harcamalarınızı hedefleriniz de tutmanın en güzel yollarından biridir bu . Böylelikle reklamını yaptığınız ürün yada hizmeti sadece ilgilenen hedef kitleye ulaştırıyor ve böylece gereksiz reklam harcamalarını daha yapmadan cebinize de saklayacaksınız. 

Hedefli Reklam Yapmanın Faydaları

1 milyon kişilik bir müşteri kitlesi düşünün ve bu kitledeki her bireye bir kere reklam yaparak ürün satabileceğinizi düşünün.  Buraya kadar sorun yok gibi görünüyor. Burada bir sorun var bu 1 milyon kişiye spor ayakkabı satmak istiyoruz ama bu müşteri kitlesinin sadece 1000 kişisi spor ayakkabı almak istiyor diğerleri bu ayakkabılar ile ilgilenmiyor. Biz bu 1000 kişi yerine tüm müşterilere reklam yapacak olursak otomatik olarak 999,000 kişiye gereksiz reklam harcaması yapmış oluruz ki bu bizim sattığımız ayakkabıların bize bıraktığı kardan çok daha fazlasını reklama vereceğimiz anlamına geliyor. 

Spor ayakkabı üzerinden gidecek olursak bu ayakkabıyı giyen yaş aralıklarını ve en fazla hangi şehir ve bölgedekiler tarafından giyildiğini ayrıca sattığınız kadın spor ayakkabısı ise reklamlarınızın sadece kadınlara gösterilmesini ve çok daha fazla ayrıntılar vererek hedef filtrenizi artırırsanız biraz önceki verdiğimiz örnekteki 1 milyon kişi içinden doğru 1000 kişiyi kolayca bulabilirsiniz ve bu muhteşem reklam ile gereksiz yere harcadığınız reklam harcamaları cebinize kalır.  

Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılan bu reklam hedefleme tekniğini kullanarak her ürün için yada satma olasılığınızın en yüksek olduğu her ürün için farklı reklam çalışmaları yapabilirsiniz.