Youtube Reklamlarının E-Ticaret Siteleri İçin Önemi

Video içeriklerinin son dönemlerde sosyal medya mecralarında popülerleşmesi Youtube'u bir sosyal medya mecra haline getirdi bu ise markalar için önemli bir reklam pazarlama alanı haline gelmesine neden oldu  . Youtube hakkında bir kaç önemli bilgi paylaşmak gerekirsek ;


  1. Tüm dünyada 1 milyar kullanıcı tarafından kullanılıyor .
  2. Yüz milyonlarca saat video Youtube üzerinden her gün izleniyor .
  3. Yıllık olarak %50 oranında izlenme süreleri artıyor.
  4. Her gün dakika başına 300 saatlik video yüklemesi yapılıyor .
  5. Youtbue 61 farklı dilde 75 farklı ülkede kullanılıyor 


Sadece bu bilgilere dayanarak bile Youtube'un nekadar büyük bir sosyal medya platformu olduğunu anlayabiliriz . E-Ticaret firmaları youtube reklamları konusunda biraz daha düşünmeleri ve daha fazla önem vermeleri gerekiyor . 


Videola ve Marka Algısı 

Marka bilinirliğini arttırmak için kullanıcılar üzerinde bir algı oluşturmak için video reklamları oldukça önemlidir .  Markanız ve ürünleriniz için hazırlanan reklam videoları kullanıcılar tarafından daha iyi algılanıyor ve sonuçları diğer reklam tarzlarına göre daha  hızlı etki ediyor  . 

Video İçerikleri ile Pazarlama

Organik trafik hedeflerinize video içerikler hazırlayarak daha kolay ulaşabilirsiniz . Kullanıcılar üzerinde yapılan anketler ve araştırmalarını sonucunda Blog içerikleri okumak yerine Video tercih eden kullanıcılar çoğunlukta kalıyorlar . 


Ekstra Trafik için Youtube Reklamları

Ziyaretçi sayısını arttırmak , ürünlerinizi daha etkili bir yol ile tanıtmak için YouTube reklamlarını kullanabilir bu sayede sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırabilirsiniz bu ise size ekstra satış ve marka bilinirliği olarak dönüş yapacaktır . 

Reklamlarınız İzlendiğinde Para Ödersiniz 

Akıllıca hazırlanacak bir youtube reklamı ile tek kuruş reklam ücreti ödemeden binlerce kişiye ulaşabilirsiniz bunun nedeni ise youtube belli bir süre izlendikten sonra reklam ücretlendirmesi yapıyor . Youtube ilk 5 saniyeden sonra reklamı geçmek için bir buton gösteriyor ve eğer bu ilk 5 saniye içinde tanıtımınızı yapabilirseniz tek kuruş ödemeden binlerce kişiye ulaşabilirsiniz . 

Tüm bunların haricinde ilk 30 saniyeden sonra youtube ücretlendirmeye geçiyor . Bu nedenle reklamınızın tamamı izlenmediği sürece youtube'a herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz . Youtube google'dan sonra dünyadaki en büyük arama motorudur , doğru anahtar kelimeleri kullanarak her konuda bilgi ve video'ya youtube üzerinde bulabilirsiniz .