İade olan ürün sayısını düşürmenin yolları

Bir e ticaret firmasını en çok sıkıntıya sokan durumlardan birisidir bu ürün iade olayı . Firmanın zarar etmesine ve müşteri memnuniyetinin azalmasına neden  olur bu gibi durumların bir kısmı firmadan kaynaklanır bir diğer kısmı ise müşteriden kaynaklanır tabiki ürün kaynaklı iadelerde vardır ve ürün iadeleri her zaman olacaktır bunun tamamen önüne geçemezsiniz ama oran olarak azaltabilirsiniz bu makalede size bunu anlatmaya çalışacağım . 

Sitenizdeki ürünlerin görselleri kaliteli olmalıdır 

E-Ticaret sitenizden ürün alan müşteriler ürünü birebir incelemedikleri için ilk olarak ürünün resimlerine sonrasında sizin yazdığınız içeriklere göz atarak ürünü satın alıyorlar dolayısı ile ürün görselleri burada büyük önem taşıyor . 

Ürün görselleri iyi olmadığında satın aldıkları ürünü tam anlamı ile tanıyamıyor ve anlayamıyorlar tabiki hakkında bilgi sahibi olamadıkları ürünü aldıklarında ise bu ürün onların beklentilerini tam olarak karşılamıyor ve iade sürecine giriyorlar . Bu gibi sorunları daha başından önlemek için ürünlerinizin görsellerine olabildiğince önem göstermeniz gerekiyor . 

Ürün açıklamalarında olabildiği kadar detaya girin

Ürün açıklaması ürün görselin den sonra gelen en önemli faktördür , görselleriniz çok iyi olabilir fakat açıklama kısmında bir konuyu yanlış anlatırsanız örnek olarak A+ olan bir çamaşır makinesine A+++ olarak yazarsanız bu çamaşır makinesi kesinlikle geri iade olacaktır ve böyle bir durumda sizde kesinlikle geri iade almak durumunda kalacaksınız dolayısı ile özellikle pahalı ürünlerde ve taşıması sorun olan ürünlerde açıklama kısmına çok fazla dikkat edin göreceksiniz iade oranlarınız gün geçtikçe azalacaktır . 

Kargoya verirken ürünlerinizin paketlemesine dikkat edin 

Kargo firmaları malum, siz ne kadar dikkat ederseniz edin ürünü kargoya verdiğinizde iyi paketlenmemiş ürünler alıcısına ulaştığında reçel oluyorlar . Ürünlerinizi üzerinden bir tank geçecekmiş gibi sağlam ve her türlü hava durumunu taşıma şartlarını göz önünde bulundurarak kargoya teslim edin . Şehir içi olması demek daha az dikkatle paket yapacağınız anlamına gelmez bir ürünün ülkenin bir ucuna gitmesi ile birkaç kilometre uzaktaki binaya kargo ile gitmesi arasında fark yoktur .

Deponuzun yönetimine dikkat edin 

Ürünlerin iade sebeplerinden biride yanlış ürünün müşteriye gitmesidir bu genelde depo sorumlusunun yaptığı hatalardandır bu yüzden depocunuzu seçerken iyi seçmelisiniz . Genelde depo görevlileri vasıfsız eleman olarak seçilir ve düşük maaş ile çalıştırılır fakat bu yanlıştır şöyle düşünün siz dünya kadar reklam yapıyorsunuz , eticaret sitenize yatırım yapıyorsunuz , eleman tutuyor , mal tedariki yapıyor ve dünya kadar süreçten geçerek satışı gerçekleştiriyorsunuz tüm bunlardan sonra aldığınız vasıfsız bir eleman depodan yanlı bir ürün gönderiyor bu çok acı bir durum olsa gerek . 

Satış sonrası teknik destek çok önemlidir 

Ürünü sattınız parasını aldınız iş bitmedi bu müşteriye ikinci ürünü sattığınız zaman asıl para kazanmış olacaksınız ki bu durumda sadece müşteriniz değil sadık müşteriniz olmuş olacak . Bunu sağlamak için satış sonrası müşterinize teknik destek vermelisiniz tabiki size ürün ile ilgili kullanımını anlatan  ve daha abartı bir destek verin demiyoruz ama müşteri sizi ürün ile ilgili aradığında çözebiliyorsanız çözün çözemiyorsanız en azından ürünü üreten firmada ilgili birimin telefonu hemen önünüzde olsun ve gerekli yönlendirmeyi yapın . 

İade sebeplerini her zaman kayıtlı tutun ve analiz edin 

Bir ürün iade için geldiğinde müşteri ile iletişime geçerek neden iade etmek istediğini ve sorunlarını sorarak not alın zaman içinde ürün iadeleri ile ilgili bir rapor hazırlayabilecek ve bu rapor sayesinden şirkette nerede problem olduğunu analiz edebileceksiniz bu da sizi sorunun çözümü konusunda nokta atışı yapmanıza yardımcı olacaktır . 

Bir önceki makalemizde size " E-Ticaret Firmaları İçin Sosyal Medya Takvimi Oluşturma " konusunu anlatmaya çalışmıştık bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bu makalemizi okumanızı tavisye ederiz .